Nawigacja
Strona główna
Nasz Patron
Historia szkoły
Dyrekcja
Nauczyciele
Biblioteka

Kalendarz roku szkolnego 2017-2018
Dzwonki w szkole
Podręczniki 2017/2018
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
WOLONTARIAT
English
PROJEKT "STAWIAMY NA EDUKACJĘ"
PYTANIE TYGODNIA

Komunikaty
REKRUTACJA 2018/2019
Konsultacje z nauczycielami
Ubezpieczenia

Galeria
Archiwum

Wyślij kartkę
DANE KONTAKTOWE SZKOŁY
Ubezpieczenia
Komunikaty
Witamy
 
*****************************************************************************************
O szkole

Przed II wojną światową wieś Nieżychowice nosiła nazwę Szenfeld. W tym czasie funkcjonowała tu Publiczna Szkoła Powszechna. W czasie okupacji niemieckiej zajęcia odbywały się w języku niemieckim.
Dnia 13 lutego 1945 roku do Szenfeldu wkroczyły wojska radzieckie. Według opowiadań tutejszych mieszańców, żołnierze radzieccy przybyli do szkolnej piwnicy o godzinie 10:55. Piwnica ta przeznaczona była na schron. Żołnierze zastali ją zapełnioną mieszkańcami, którzy bardzo się ucieszyli na widok oswobodzicieli.
Szkolne władze wydały rozporządzenie, aby każdy polski nauczyciel, zajął w miarę możliwości, swoje stanowisko sprzed wybuchu wojny. Do szkoły w Szenfeldzie przybył Jan Strauss.
Zabudowania szkolne w czasie wojny znacznie ucierpiały. Zastano budynek bez okien, drzwi, z zepsutym dachem i płotem, bez sprzętów szkolnych. Jednak nie przeszkodziło to w rozpoczęciu zajęć.
Naukę rozpoczeto 7 maja 1945 roku. Stan dzieci- 73 uczniów, w tym 56 polskich i 17 niemieckich. Nauczyciel J. Strauss podzielił uczniów na 4 klasy, tak, że rocznik 1937 przypadł na I klasę, roczniki 1935-36 na II klasę,, a roczniki 1931-33 na klasę IV. Poziom w nauce rachunków i w języku polskim był bardzo niski. Uczniowie nie znali nawet liter.
1 lutego 1946 roku założono w Szenweldzie Szkolne Koło Młodzieżowe PCK.W latach powojennych 1948/49 rozpoczęto walkę z analfabetyzmem. Celem zlikwidowania analfabetyzmu i półanalfabetyzmu zorganizowano w tutejszej szkole skrócony Kurs Nauki Początkowej dla Dorosłych.
19 lutego 1950 roku nazwa miejscowości Szenfeld została zmieniona na Nieżychowice-od nazwiska ostatniej właścicielki tutejszego majątku-Ireny Nieżychowskiej, porucznika i komendantki powiatowej PW kobiet, zamordowanej przez okupanta w 1939 roku.
22 sierpnia 1965 roku szkoła Podstawowa w Nieżychowicach jest ukończona w stanie surowym.
Dnia 21 września 1966 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły. Nowa szkoła posiada 8 izb lekcyjnych, nową salę gimnastyczną, centralne ogrzewanie i wodociąg. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego wyposażenia, którym dysponują gabinety naukowe.
W roku szkolnym 1974/75 dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach została Helena Gierszewska. Liczba uczniów wynosiła w tym czasie 117, pracowało 7 nauczycieli.
18 maja 2000 roku Szkoła Podstawowa w Nieżychowicach otrzymała imię Żołnierzy Monte Cassino. Nastąpiło przekazanie sztandaru, którego rodzicami chrzestnymi zostali dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach p. Elżbieta Opiela oraz radny p. Franciszek Borzych. Sztandar ufundowały Rady Sołeckie Doręgowic, Moszczenicy i Nieżychowic.

Szkoła po rozbudowie. Tak wygląda dziś.
Image and video hosting by TinyPic
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Plan lekcji
Przystąpiliśmy do akcji
Biuletyn Informacji Publicznej
Szkolny blog
Projekt
język polski matematyka
Statut Szkoły

Dziękujemy za wizytę:)

1,177,932 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl